MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
NASZE PUBLIKACJE

Kalendarz 2021 Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Kalendarz 2021

Autor:

Kazimierz Białkowski


Format: 28 x 20 cm

Liczba stron: 24

Wydanie: pierwsze


Cena detaliczna: 19,90 zł

Nakład wyczerpany

 

 

Kalendarz ścienny na 2021 rok zawierający 12 akwareli Kazimierza

Białkowskiego Białkowski przedstawiających Konin, którego już nie ma.

 

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Email Drukuj PDF


Tytuł:

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

 

Autor:

Kazimierz Białkowski


Format: 14,80 x 10,50 cm

Liczba pocztówek: 20

Wydanie: pierwszeCena detaliczna: 24,90 zł

 

 

Kazimierz Białkowski od lat dokumentuje w swoim szkicowniku Konin, którego już nie ma. Na jego akwarelach zobaczymy cerkiewkę 13. Kargopolskiego Pułku Dragonów, podwórze kamienicy Stefanii Łucji Essowej, zburzony w 2016 roku dom nauki i modlitwy (bes medresz), czy nieodżałowany budynek dworca PKP. Dwadzieścia kolorowych pocztówek z widokami miasta to wspaniała pamiątka dla wszystkich Koninian.

 

Stary Konin

Email Drukuj PDF

 

 

Tytuł: STARY KONIN

Autor: Jacek Wiśniewski


Oprawa: twarda

Format: 24,00 x 17,00 cm

Liczba stron: 152

Wydanie: II poprawione

ISBN 978-83-63326-25-8

Cena detaliczna: 35,00 zł

 

 

Sto lat temu Konin Był niewielkim (liczącym około 10 tysięcy mieszkańców)miasteczkiem, które nie miało nawet kolejowego połączenia ze światem. Zwarta ( w sporej części nadal drewniana) zabudowa miasta na północy zaczynała się gdzieś w okolicach dzisiejszej ulicy Pociejewo (Przedmieście Słupeckie); na wschodzie na ulicy Wodnej; na zachodzie gdzieś w okolicach ulicy Kilińskiego; a na południu na ulicy Kolskiej (Przedmieście Kolskie) i Kaliskiej (Przedmieście Kaliskie).

Ale koninianie swoją prowincjonalnością specjalnie się nie przejmowali. W 1923 roku uniesiony weną twórczą redaktor i felietonista Michał Wierzbicki tak pisał na łamach "Głosu Konińskiego":

 

Więcej…
 

Girlandy

Email Drukuj PDFTytuł:

Girlandy

 

Autor:

Jacek Wojciech Wojciechowski


Oprawa: miękka

Format: 17,00 x 24,00 cm

Liczba stron: 516

Wydanie: reprint wydania II

ISBN 978-83-63326-38-8

Cena detaliczna: 49,90 zł

(plus 10 zł opłaty za wysyłkę pocztą)

Nakład wyczerpany

 

 

 

Girlandy, czyli studia nad wybranymi siedzibami ziemiańskimi i ich dawnymi właścicielami w północno-wschodniej Wielkopolsce to - jak pisze w recenzji wydawniczej prof. dr hab. Andrzej Wędzki - bardzo udana próba ukazania przeszłości kilkunastu wybranych dawnych rezydencji ziemiańskich i związanych z nimi rodów. Mury dawnych rezydencji ziemiańskich ożywają tu postaciami, często nieprzeciętnymi i zasłużonymi dla kraju w wielu dziedzinach.

W publikacji znajdziemy opisy architektury i historii: pałacu Taczanowskich w Biskupicach, dworu Kurnatowskich w Brudzewie, dworu Kożuchowskich w Brudzyniu, pałacu Pułaskich w Chylinie, dwory karczewskich w Cieninie Zabornym, dworu Potworowskich w Dąbroszynie, dworu Suchorzewskich w Golinie, dwory Rowińskich w Grabowej, pałacu Bielińskich w Grodźcu, pałacu Ludomiła Pułaskiego w Grzymiszewie, dwory Mielęckich w Kawnicach, pałacu Mańkowskich w Kazimierzu Biskupim, dworu Zofii Urbanowskiej w Koninie, dworu Feliksa Taczanowskiego w Kopojnie, dworu Marii z Leszczyńskich Mittelstaedt w Lisewie, pałacu Kwileckich w Malińcu, dworu Milewskich w Mikorzynie, dworu Kosińskich w Nowej Wsi, dworu Łuszczewskich w Osieku Małym, pałacu Wierusz-Kowalskich w Posadzie, dworu Przyjemskich w Przyjmie, dworu Chmielewskich w Radolinie, dworu Alfreda de Schouppe w Ruminie, dworu Kretkowskich w Rychwale, dworu Gałczyńskich w Siąszycach, dworu Jana Wężyk-Rudzkiego w Sławsku, dworu Franciszka Czarnomskiego w Starym Mieście, pałacu Krzymuskich w Wierzbiu oraz pałacu Bronikowskich w Żychlinie.

Przed czytelnikami wiele godzin fascynującej lektury.

 


 

Niepodległy Konin

Email Drukuj PDF

Tytuł:NIEPODLEGŁY  KONIN

Autor: Jacek Wiśniewski


Oprawa: twarda

Format: 24,00 x 17,00 cm

Liczba stron: 118

Wydanie: I

ISBN 978-83-63326-31-9

Cena detaliczna: 35,00 zł

 

 

 

 

11 listopada 1918 r. dla większości Polaków był po prostu kolejnym dniem życia w trudnych okolicznościach wojny światowej. Nikt nie wiedział o tym, jakie decyzje zapadały w lesie Compiegne. W większości polskich miast tego dnia nie działo się nic szczególnego. Inaczej jednak było w Koninie.

Już od rana 11 listopada koninianie rozpoczęli aktywne próby przejęcia władzy w mieście i rozbrojenia niemieckiego garnizonu. Działania te zakończyły się późnym wieczorem dramatycznymi wydarzeniami w centrum miasta. Padły strzały i polała się niewinna krew młodych demonstrantów. Dlatego też my – Koninianie mamy szczególne powody do uroczystego i pełnego zadumy obchodzenia Święta Niepodległości. Naszym obowiązkiem jest także pamiętanie o ludziach, dzięki zaangażowaniu których nasze miasto odzyskało wolność.

Mam głęboką nadzieję, że niniejsza publikacja pozwoli wszystkim zainteresowanym poznać tamte dramatyczne wydarzenia i zrozumieć ich podłoże. W rozdziale pierwszym zamieszczam kalendarium najważniejszych wydarzeń I wojny światowej, które miały tak wielki wpływ na współczesną historię Polski i Konina. Rozdział drugi to próba odtworzenia wydarzeń z 10 i 11 listopada 1918 roku w Koninie. W rozdziale trzecim przedstawiam (na podstawie doniesień lokalnej pasy) codzienny trud koninian w tworzeniu zrębów niepodległości swego miasta w pierwszych 12 miesiącach. Ostatni rozdział to relacja z wizyty w Koninie naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego w lipcu 1921 roku.

Szanownym Czytelnikom życzę owocnej w refleksje lektury.

 


 


Strona 4 z 9