MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
NASZE PUBLIKACJE

Kalendarz 2022 Konin na starych pocztówkach

Email Drukuj PDF

 

Tytuł:

Konin na starych pocztówkach

 

Kalendarz 2022



Format: 28 x 20 cm

Liczba stron: 24

Wydanie: pierwsze


Cena detaliczna: 19,90 zł

Nakład wyczerpany

 

 

Kalendarz ścienny na 2022 rok zawierający 12 pocztówek przedstawiających Konin na

początku XX wieku. Pocztówki pochodzą ze zbiorów: Marka Dudziaka, Waldemara

Nadolnego, Grzegorza Puchalskiego i Andrzeja Wysockiego.

 

Józef Piłsudski w Koninie

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Józef Piłsudski w Koninie

 

Autorzy:

Jacek Wiśniewski

Szymon Jagodziński


Oprawa: twarda
Format: 18,00 x 25,00 cm
Liczba stron: 152

 

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-45-6

Cena detaliczna: 39,00 zł


Nakład wyczerpany

 

 

W czerwcu 1921 roku koninianie już wiedzieli, ze do ich miasteczka przyjedzie Józef Piłsudski. Rada Miasta w czasie posiedzenia 8 czerwca podjęła decyzję o wyasygnowaniu dziesięciu tysięcy marek polskich na uroczystości związane z przyjazdem Naczelnika Państwa do Konina. Oczywiście gościnności nie da się przeliczyć na pieniądze, koninianie zadbali o to, by wszystko odbyło się w odpowiedniej, godniej niecodziennego gościa atmosferze.(...)

Nie wiemy, kiedy salonka z naczelnikiem wyruszyła z Kórnika w dalszą drogę, aby punktualnie o 10.00 rano być na prowizorycznej - jak można przypuszczać - ale odświętnie przybranej konińskiej stacji kolejowej w Czarkowie (budynek dworca z prawdziwego zdarzenia zostanie oddany do użytku dopiero w lutym 1929 roku). Tutaj Józef Piłsudski nie musiał obawiać się chłodnego przyjęcia. (...)

Wizyta Piłsudskiego 10 lipca 1921 roku w Koninie była zwieńczeniem i ważną cezurą pierwszego etapu wchodzenia w niepodległość miasta i powiatu.  Na wizytę czekano z niecierpliwością i wielkim entuzjazmem.  Nie jesteśmy dzisiaj chyba w stanie wyobrazić sobie, jak ważne było to dla naszych przodków wydarzenie i jakim kultem otaczali oni naczelnika.


 

Nasza fara i pan marszałek

Email Drukuj PDF



Tytuł:

Nasza fara i pan marszałek

 

Autorka:

Aleksandra Polewska


Oprawa: miękka

Format: 14,00 x 21,00 cm

Liczba stron: 24

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-46-3

Cena detaliczna: 12,50 zł

 

 

 

 

To już trzecia książeczka Aleksandry Polewskiej-Wianeckiej z cyklu "Poczytaj mi o Koninie".

"W tę niedzielę, nie tylko do konińskiej fary -  a tak nazywana jest od wieków tutejsza świątynia św. Bartłomieja -

ale w ogóle do wszystkich koninian, miał przybyć sam Marszałek Józef Piłsudski. Przyjeżdżał głownie po to by wziąć

udziła w poświęceniu sztandaru 18. Pułku Piechoty".

 

Garbate szczęście

Email Drukuj PDF



Tytuł:

Garbate szczęście

 

Autor:

Józef Nowicki


Oprawa: miękka

Format: 14,00 x 21,00 cm

Liczba stron: 496

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-44-9

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nakład wyczerpany

 

 

 

 

Józef Zygmunt Nowicki, urodził się 14 sierpnia 1944 roku w Wieprzycach koło Gorzowa Wielkopolskiego. Prywatnie pasjonat historii, literatury, sportu, szaradziarstwa; zawodowo polityk, między innymi poseł na Sejm II, III i IV kadencji, a w latach 2010-2018 Prezydent Miasta Konina. „Garbate szczęście” jest debiutancką powieścią autora, do której napisania przymierzał się przez wiele lat. Jednak dopiero teraz, w zaciszu wypełnionego książkami gabinetu, przelał na papier fascynujące dzieje niezwykłej rodziny.

Bohaterowie książki, w obliczu wojennego okrucieństwa, skazani na tułaczkę i zniewolenie, stając przed dramatycznymi wyborami i trudnym sprawdzianem z człowieczeństwa, wkraczają w życie czytelnika i na długo pozostają w jego pamięci. Józef Nowicki projektuje pełną wzruszeń historię o sile miłości, przyjaźni i ludzkiej woli, a wszystko z właściwą dla siebie przenikliwością.

 

Ścieżki losu

Email Drukuj PDF



Tytuł:

Ścieżki losu

 

Autor:

Andrzej Wasilewski


Oprawa: miękka

Format: 14,00 x 21,00 cm

Liczba stron: 368

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-43-2

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nakład wyczerpany

 

 

 

Andrzej Wasilewski urodził się w roku 1941 na Kresach Północno-Wschodnich tj. w obecnej Białorusi. Po wojnie, w związku ze zmianą granic państwowych, rodzina ewakuowała się do Wielkopolski. Ukończył Technikum Leśne, uniwersyteckie studia prawnicze oraz Instytut Psychologii w Poznaniu. Zawsze był ciekaw różnorodnych barw życia, toteż pracował jako leśnik, marynarz, detektyw służby kryminalnej, inspektor kontroli finansowej, kierownik jednostek gospodarczych kończąc jako dyrektor dużego szpitala. Czym by się jednak nie zajmował zawodowo, zawsze fascynował się rozmowami z ludźmi o ich sprawach, losach, przypadkach, kłopotach, dążeniach i sukcesach, gromadząc latami do literackiego wykorzystania zapiski faktograficzne z tych rozmów.

Od pół wieku związany z Koninem. Był członkiem Konińskiego Klubu Literackiego, pisał i publikował opowiadania, tłumaczył beletrystykę marynistyczną, pisał książki popularyzujące wiedzę (np. „Psychologia losu człowieka” i inne.) Na emeryturze zajmuje się reportażem prasowym, pisze felietony dla „Gazety Senior”.


Powieść Andrzeja Wasilewskiego to saga, której bohaterami są członkowie dwóch rodzin: ziemiańskiej rodziny Siernickich z Wileńszczyzny i chłopskiej rodziny Borelów z podkonińskiej wsi Pątnów. Rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie, w Świdnicy oraz w Koninie i obejmuje okres od pierwszej do ostatniej dekady XX wieku.  Czytelnik ma okazję poznać skomplikowaną historię powojennej Polski poznając losy „zwyczajnej, polskiej rodziny”. Niewątpliwym atutem książki jest pokazanie, znanej autorowi z autopsji, specyficznej rzeczywistości życia w PRL-u.


Starsi czytelnicy w „Ścieżkach losu” zapewne odnajdą świat swojej młodości, a młodsi będą mieli okazję zorientować się, że życie w realiach PRL-u było o wiele bardziej skomplikowane niż się to się wielu młodym polskim „znawcom” historii współczesnej Polski wydaje.

 


Strona 4 z 10