MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
NASZE PUBLIKACJE

Ścieżki losu

Email Drukuj PDFTytuł:

Ścieżki losu

 

Autor:

Andrzej Wasilewski


Oprawa: miękka

Format: 14,00 x 21,00 cm

Liczba stron: 368

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-43-2

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nakład wyczerpany

 

 

 

Andrzej Wasilewski urodził się w roku 1941 na Kresach Północno-Wschodnich tj. w obecnej Białorusi. Po wojnie, w związku ze zmianą granic państwowych, rodzina ewakuowała się do Wielkopolski. Ukończył Technikum Leśne, uniwersyteckie studia prawnicze oraz Instytut Psychologii w Poznaniu. Zawsze był ciekaw różnorodnych barw życia, toteż pracował jako leśnik, marynarz, detektyw służby kryminalnej, inspektor kontroli finansowej, kierownik jednostek gospodarczych kończąc jako dyrektor dużego szpitala. Czym by się jednak nie zajmował zawodowo, zawsze fascynował się rozmowami z ludźmi o ich sprawach, losach, przypadkach, kłopotach, dążeniach i sukcesach, gromadząc latami do literackiego wykorzystania zapiski faktograficzne z tych rozmów.

Od pół wieku związany z Koninem. Był członkiem Konińskiego Klubu Literackiego, pisał i publikował opowiadania, tłumaczył beletrystykę marynistyczną, pisał książki popularyzujące wiedzę (np. „Psychologia losu człowieka” i inne.) Na emeryturze zajmuje się reportażem prasowym, pisze felietony dla „Gazety Senior”.


Powieść Andrzeja Wasilewskiego to saga, której bohaterami są członkowie dwóch rodzin: ziemiańskiej rodziny Siernickich z Wileńszczyzny i chłopskiej rodziny Borelów z podkonińskiej wsi Pątnów. Rzecz dzieje się na Wileńszczyźnie, w Świdnicy oraz w Koninie i obejmuje okres od pierwszej do ostatniej dekady XX wieku.  Czytelnik ma okazję poznać skomplikowaną historię powojennej Polski poznając losy „zwyczajnej, polskiej rodziny”. Niewątpliwym atutem książki jest pokazanie, znanej autorowi z autopsji, specyficznej rzeczywistości życia w PRL-u.


Starsi czytelnicy w „Ścieżkach losu” zapewne odnajdą świat swojej młodości, a młodsi będą mieli okazję zorientować się, że życie w realiach PRL-u było o wiele bardziej skomplikowane niż się to się wielu młodym polskim „znawcom” historii współczesnej Polski wydaje.

 

Kalendarz 2021 Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Kalendarz 2021

Autor:

Kazimierz Białkowski


Format: 28 x 20 cm

Liczba stron: 24

Wydanie: pierwsze


Cena detaliczna: 19,90 zł

Nakład wyczerpany

 

 

Kalendarz ścienny na 2021 rok zawierający 12 akwareli Kazimierza

Białkowskiego Białkowski przedstawiających Konin, którego już nie ma.

 

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

Email Drukuj PDF


Tytuł:

Konin w akwarelach Kazimierza Białkowskiego

 

Autor:

Kazimierz Białkowski


Format: 14,80 x 10,50 cm

Liczba pocztówek: 20

Wydanie: pierwszeCena detaliczna: 24,90 zł

 

 

Kazimierz Białkowski od lat dokumentuje w swoim szkicowniku Konin, którego już nie ma. Na jego akwarelach zobaczymy cerkiewkę 13. Kargopolskiego Pułku Dragonów, podwórze kamienicy Stefanii Łucji Essowej, zburzony w 2016 roku dom nauki i modlitwy (bes medresz), czy nieodżałowany budynek dworca PKP. Dwadzieścia kolorowych pocztówek z widokami miasta to wspaniała pamiątka dla wszystkich Koninian.

 

Stary Konin

Email Drukuj PDF

 

 

Tytuł: STARY KONIN

Autor: Jacek Wiśniewski


Oprawa: twarda

Format: 24,00 x 17,00 cm

Liczba stron: 152

Wydanie: II poprawione

ISBN 978-83-63326-25-8

Cena detaliczna: 35,00 zł

 

 

Sto lat temu Konin Był niewielkim (liczącym około 10 tysięcy mieszkańców)miasteczkiem, które nie miało nawet kolejowego połączenia ze światem. Zwarta ( w sporej części nadal drewniana) zabudowa miasta na północy zaczynała się gdzieś w okolicach dzisiejszej ulicy Pociejewo (Przedmieście Słupeckie); na wschodzie na ulicy Wodnej; na zachodzie gdzieś w okolicach ulicy Kilińskiego; a na południu na ulicy Kolskiej (Przedmieście Kolskie) i Kaliskiej (Przedmieście Kaliskie).

Ale koninianie swoją prowincjonalnością specjalnie się nie przejmowali. W 1923 roku uniesiony weną twórczą redaktor i felietonista Michał Wierzbicki tak pisał na łamach "Głosu Konińskiego":

 

Więcej…
 

Girlandy

Email Drukuj PDFTytuł:

Girlandy

 

Autor:

Jacek Wojciech Wojciechowski


Oprawa: miękka

Format: 17,00 x 24,00 cm

Liczba stron: 516

Wydanie: reprint wydania II

ISBN 978-83-63326-38-8

Cena detaliczna: 49,90 zł

(plus 10 zł opłaty za wysyłkę pocztą)

Nakład wyczerpany

 

 

 

Girlandy, czyli studia nad wybranymi siedzibami ziemiańskimi i ich dawnymi właścicielami w północno-wschodniej Wielkopolsce to - jak pisze w recenzji wydawniczej prof. dr hab. Andrzej Wędzki - bardzo udana próba ukazania przeszłości kilkunastu wybranych dawnych rezydencji ziemiańskich i związanych z nimi rodów. Mury dawnych rezydencji ziemiańskich ożywają tu postaciami, często nieprzeciętnymi i zasłużonymi dla kraju w wielu dziedzinach.

W publikacji znajdziemy opisy architektury i historii: pałacu Taczanowskich w Biskupicach, dworu Kurnatowskich w Brudzewie, dworu Kożuchowskich w Brudzyniu, pałacu Pułaskich w Chylinie, dwory karczewskich w Cieninie Zabornym, dworu Potworowskich w Dąbroszynie, dworu Suchorzewskich w Golinie, dwory Rowińskich w Grabowej, pałacu Bielińskich w Grodźcu, pałacu Ludomiła Pułaskiego w Grzymiszewie, dwory Mielęckich w Kawnicach, pałacu Mańkowskich w Kazimierzu Biskupim, dworu Zofii Urbanowskiej w Koninie, dworu Feliksa Taczanowskiego w Kopojnie, dworu Marii z Leszczyńskich Mittelstaedt w Lisewie, pałacu Kwileckich w Malińcu, dworu Milewskich w Mikorzynie, dworu Kosińskich w Nowej Wsi, dworu Łuszczewskich w Osieku Małym, pałacu Wierusz-Kowalskich w Posadzie, dworu Przyjemskich w Przyjmie, dworu Chmielewskich w Radolinie, dworu Alfreda de Schouppe w Ruminie, dworu Kretkowskich w Rychwale, dworu Gałczyńskich w Siąszycach, dworu Jana Wężyk-Rudzkiego w Sławsku, dworu Franciszka Czarnomskiego w Starym Mieście, pałacu Krzymuskich w Wierzbiu oraz pałacu Bronikowskich w Żychlinie.

Przed czytelnikami wiele godzin fascynującej lektury.

 


 


Strona 3 z 9