MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
NASZE PUBLIKACJE

Zofii Urbanowskiej korespondencje znad Warty

Email Drukuj PDF

 

 

Tytuł: Zofii Urbanowskiej (i nie tylko)

korespondencje znad Warty 1870-1874


Autorka: Zofia Urbanowska


Oprawa: twarda

Format: 24,00 x 17,00 cm

Liczba stron: 200

Wydanie: I

ISBN 978-83-63326-58-6

Cena detaliczna: 80,00

(z dostawą)

 

 

Przed ośmiu laty, przygotowując do druku pierwszą powieść Zofii Urbanowskiej pt. „Znakomitość”, odnalazłem w „Gazecie Polskiej” z 1872 roku jedną z jej „Korespondencji znad Warty”. Po przeczytaniu tekstu wiedziałem, że kiedyś opublikuję, że muszę opublikować jej korespondencje. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że ich autorką jest konińska (przyszła) pisarka, która swoją przygodę z pisaniem zaczęła od dziennikarstwa. Po drugie dlatego, że teksty te są zupełnie nieznane i nigdy nie zostały wydane w formie zwartej. Po trzecie wreszcie – reporterskie relacje młodej (pierwszą korespondencję napisała mając raptem 20 lat!) Zosi są wręcz niesamowitym materiałem źródłowym dla tych, którzy interesują się historią naszego regionu; ziemi konińskiej, kolskiej, tureckiej i słupeckiej, w pięć lat po upadku powstania styczniowego.

W latach 1870–1873 w „Gazecie Polskiej” ukazało się trzynaście „Korespondencji znad Warty” autorstwa Zofii Urbanowskiej. W 1870 roku wydrukowano pięć tekstów, w 1871 trzy (jeden w dwóch odcinkach), w 1872 dwa (jeden w trzech odcinkach, drugi w dwóch) i w 1873 roku opublikowano trzy relacje. Reporterka z Konina zadebiutowała w gazecie nr 32 z 11 lutego 1870 roku, a ostatnia korespondencja jej autorstwa ukazała się w gazecie nr 226 z 27 września 1873 roku. Swoje teksty podpisywała inicjałem „J.” i – co ciekawe – starannie ukrywała swą płeć.

Dzięki dokładnej kwerendzie roczników „Gazety Polskiej” z lat 1870–1874 udało się odnaleźć także korespondencje i informacje dotyczące Konina, Koła i Słupcy, których autorką z całą pewnością nie była Zofia Urbanowska. Teksty te także znalazły się w niniejszej publikacji.

Zapraszam gorąco do lektury korespondencji znad Warty, które przeniosą nas do Konina, Koła, Turku i Słupcy sprzed 150 lat.

Jacek Wiśniewski

 

Sen o Koninie

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Sen o Koninie

 

Autor:

Kazimierz Lipiński


Oprawa: twarda z obwolutą


Format: 20,00 x 25,50 cm

Liczba stron: 810

 

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-57-9

Cena detaliczna: 130,00 zł

(z dostawą)


 

W Koninie jest moje miejsce. Tutaj się wychowywałem, spędziłem najpiękniejsze lata dzieciństwa i dorastania do samodzielności. W gronie sąsiadów, przyjaciół i mieszkańców współtworzyliśmy tożsamość miasta – jego obraz i charakter, pielęgnując mieszczańskie tradycje i rytuały. Tutaj wreszcie zostałem i staram się realizować wizje ze snów o Koninie otwartym, przyjaznym, pięknym i zasobnym. Winien to jestem miastu, które ukształtowało mój charakter,dało mi witalność i radość życia.


W czasie mojej długoletniej działalności w Koninie jako przedsiębiorcy, społecznika, samorządowca, filantropa i zwykłego mieszkańca zaistniało bardzo dużo przeróżnych aktywności, które wpisują się w nurt bliskich mi haseł pozytywistów: „pracy organicznej” i „pracy u podstaw” na rzecz swojego miejsca zamieszkania. Lista owych aktywności jest długa, składa się z ponad setki przeróżnych wydarzeń (projektów), zarówno dużych, najważniejszych, widocznych i przełomowych w swym znaczeniu, jak i wielu mniejszych, mniej spektakularnych, ale dla mnie równie ważnych. W książce akcentuję tylko wybrane elementy, na które miałem bezpośredni lub pośredni wpływ. Chodzi o te idee i realizacje, które powstały z wizji moich marzeń i snów, a które już zmieniły wygląd i sposób funkcjonowania miasta lub – mam nadzieję – stanie się to w niedalekiej przyszłości. Dlaczego? Dla siebie, rodziny, przyjaciół, mieszkańców, potomnych. Dla porządku rzeczy.

Kazimierz Lipiński

 

 

 


 

Zagłada świadomości

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Zagłada świadomości

Autor:

Adam Płuciński


Oprawa: twarda


Format: 18,00 x 25,00 cm
Liczba stron: 738

 

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-56-2

Cena detaliczna: 99,00 zł

(z dostawą)


 

 

 


Grupa cywilów podejmuje, we współpracy z wojskowymi, heroiczną walkę z przybyszami z kosmosu. Czy Margaret i Jagger będą w stanie przezwyciężyć ograniczenia ludzkiego umysłu i zmienić losy wszechświata? Czy są zdolni do  nawiązania kontaktu ze światem duchowym, aby ochronić ludzkość przed ostateczną eksterminacją? Kiedy przekroczenie bariery śmierci jest usprawiedliwione? Czy ewentualne zwycięstwo nie stanie się początkiem nowej zagłady?Drogi Czytelniku, na te zasadnicze pytania odpowiada książka, którą trzymasz w ręku. W przystępny sposób opisuje także teorie naukowe dotyczące funkcjonowania wszechświata, możliwości ludzkiego mózgu, reinkarnacji i wędrówki dusz w zaświatach. Bezpośrednio odnosi się do zagadnienia śmierci. Próbuje rozstrzygnąć fundamentalną kwestię, czy porozumienie z pozaziemskimi cywilizacjami jest w ogóle możliwe i czy sami, poprzez eksterminację obcych, nie stajemy się zagrożeniem dla wszechświata?Poznaj zatem nieprawdopodobne przygody dwojga bohaterów, dzięki którym przyszłość nie będzie już tym samym, czym wydawała się wcześniej.

Adam Płuciński

 


 

Kalendarz 2023 Konin na starych pocztówkach

Email Drukuj PDF

 

 

Tytuł:

Konin na starych pocztówkach

Kalendarz 2025



Format: 28 x 20 cm


Liczba stron: 24

Wydanie: pierwsze


Cena detaliczna: 24,90 zł


Kalendarz ścienny na 2025 rok zawierający 12 pocztówek przedstawiających Konin na początku XX wieku. Pocztówki pochodzą ze zbiorów: Marka Dudziaka, Mirosława Grajka, Waldemara Nadolnego i Grzegorza Puchalskiego.

 

Józef Piłsudski w Koninie

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Józef Piłsudski w Koninie

 

Autorzy:

Jacek Wiśniewski

Szymon Jagodziński


Oprawa: miękka
Format: 18,00 x 25,00 cm
Liczba stron: 154

 

Wydanie: drugie, rozszerzone

ISBN 978-83-63326-55-5

Cena detaliczna: 35,00 zł

(z dostawą)


 

 

W czerwcu 1921 roku koninianie już wiedzieli, ze do ich miasteczka przyjedzie Józef Piłsudski. Rada Miasta w czasie posiedzenia 8 czerwca podjęła decyzję o wyasygnowaniu dziesięciu tysięcy marek polskich na uroczystości związane z przyjazdem Naczelnika Państwa do Konina. Oczywiście gościnności nie da się przeliczyć na pieniądze, koninianie zadbali o to, by wszystko odbyło się w odpowiedniej, godniej niecodziennego gościa atmosferze.(...)

Nie wiemy, kiedy salonka z naczelnikiem wyruszyła z Kórnika w dalszą drogę, aby punktualnie o 10.00 rano być na prowizorycznej - jak można przypuszczać - ale odświętnie przybranej konińskiej stacji kolejowej w Czarkowie (budynek dworca z prawdziwego zdarzenia zostanie oddany do użytku dopiero w lutym 1929 roku). Tutaj Józef Piłsudski nie musiał obawiać się chłodnego przyjęcia. (...)

Wizyta Piłsudskiego 10 lipca 1921 roku w Koninie była zwieńczeniem i ważną cezurą pierwszego etapu wchodzenia w niepodległość miasta i powiatu.  Na wizytę czekano z niecierpliwością i wielkim entuzjazmem.  Nie jesteśmy dzisiaj chyba w stanie wyobrazić sobie, jak ważne było to dla naszych przodków wydarzenie i jakim kultem otaczali oni naczelnika.


 


Strona 1 z 11