MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Mój 1968 rok w Czechosłowacji

Email Drukuj PDFTytuł:

Mój 1968 rok w Czechosłowacji

 

Autor:

Michał Jarominiak


Oprawa: miękka

Format: 14,00 x 21,00 cm

Liczba stron: 68

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-63326-42-5

Cena detaliczna: 19,00 zł

Nakład wyczerpany !

 

 

W 1968 roku byłem żołnierzem 42. pułku piechoty zmotoryzowanej w Żarach. Miałem stopień kaprala i byłem dowódcą drużyny. Zapiski robiłem codziennie. Prezentowane są bez żadnych skreśleń, uzupełnień czy korekt. Notatki są autentycznym zapisem subiektywnych wrażeń żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, który brał udział w internacjonalistycznej tzw. „bratniej pomocy”. „Pomocy” tej udzielił Układ Warszawski, którego wojska wkroczyły na teren Czechosłowacji.

Wieści o wydarzeniach w Czechosłowacji zaczęły się pojawiać w pierwszych miesiącach 1968 r. Żołnierze dowiadywali się o nich z państwowej, socjalistycznej telewizji i gazet. Naszą wiedzę „poszerzano” przez dodatkowe zajęcia polityczno-wychowawcze. Co się działo w CSRS? Jakieś wystąpienia, jakieś próby ulepszenia ustroju socjalistycznego. (...)

W lipcu 1968 roku propaganda wyraźnie się nasiliła. W jednostce było coraz więcej alarmów i gadek o interwencji. Pod koniec lipca nasz oddział trafił do Żagania i został przydzielony do pułku czołgów lekkich. Każdego dnia spodziewaliśmy się wyjazdu…


Share