MAWI Firma Księgarska rok założenia 1990

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Szczurowisko

Email Drukuj PDF

Tytuł:

Szczurowisko

 

Autor:

Zbigniew Wojnarowski

 

Oprawa: miękka

 

Format: 15,00 x 21,00 cm

 

Liczba stron: 204

 

Wydanie: pierwsze

ISBN 978-83-93326-49-4

 


 

Cena detaliczna: 29,90 zł


 

Zbigniew Wojnarowski, 1956, koninianin, autor kilkunastu powieści, słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia, opowiadań i ponad 2000 rysunków opublikowanych w „Przeglądzie Konińskim”.

Akcja jego powieści „Słońce w słonecznikach”, „Mniejsza połowa” i „Oszukani” toczy się w Koninie, a jako tło pojawia się w nich kamienica Essowej. W „Szczurowisku” ­– mrocznej i zaskakującej opowieści o przemijaniu i utracie, o dramatach ludzi oglądanych oczami szczurów - jest ona jednym z równoprawnych bohaterów.

Mówi Wojnarowski:

Kolega przysłał mi cytat z Facebooka, gdzie użytkowniczka wspomina, jak przed laty spędzała wakacje u p. Kazusiak i jej córki, w których mieszkaniu miała pokój p. Esse. „Obok mieszkali śp. państwo Wojnarowscy z synem. Syn tam chyba mieszka do dzisiaj.” Tym synem byłem ja, bo mój brat urodził się po naszej przeprowadzce do Nowego Konina. Kolegę rozbawiło przypuszczenie, że ktokolwiek mógłby jeszcze mieszkać w kamienicy, która od środka jest większą ruiną niż na zewnątrz. Ale ja pomyślałem: „Coś w tym jest!”. Jakaś część mnie być może wciąż tam mieszka, jak część każdego z nas pozostaje na zawsze w krainie dzieciństwa.

Nie pamiętam p. Esse, choć podobno codziennie się z nią stykałem. Umarła, gdy miałem trzy lata. Pamiętam jej pokoik, pełen czarodziejskich dla mnie sprzętów. Po jej śmierci czasem mnie tam wpuszczano, żebym się czymś zajął i nie przeszkadzał dorosłym. Rozkładałem sobie ołowiane żołnierzyki, właziłem na czworakach pod meble, słuchałem niezrozumiałych dla mnie rozmów dorosłych za ścianą i oglądałem świat z perspektywy „przypodłogowej”. Gustaw Flaubert – zapytany o pierwowzór bohaterki jego powieści – odpowiedział słynnym zdaniem: „Madame Bovary to ja!”. Parafrazując jego słowa, mógłbym więc powiedzieć o bohaterze „Szczurowiska”: „Siwy to ja!”.


Share